Dewocjonalia

Różaniec komunijny – czego nie powinien posiadać?

Wiele poradników dotyczących zakupu dewocjonaliów skupia się nad tym, jak powinien wyglądać idealny różaniec komunijny. Niestety mało kto zwraca uwagę na to, jak taki różaniec nie powinien wyglądać i jakich „funkcji” nie powinien posiadać.

Podświetlenie – zbędny dodatek, który nic nie wnosi

różaniec komunijny

Różaniec, to różaniec i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dlatego jego komunijna odmiana nie powinna posiadać żadnych dodatkowych cech. Taką cechą jest np. samoistne świecenie różańca, który – wypełniony luminoforem – może emitować zmagazynowane wcześniej światło nawet przez kilka godzin. W praktyce często zdarza się tak, że dziecko (zamiast na walorze modlitwy) skupia się raczej na samoistnym świeceniu paciorków. To z kolei, jest w przypadku małych dzieci dość niewskazane.

Obraz trójwymiarowy, czyli różaniec komunijny mruga oczami

Warto wiedzieć, że w różańcu komunijnym dopuszczalne są różne modyfikacje w zakresie kształtu paciorków i materiału, z którego są one wykonane. Ta zasada nie dotyczy jednak najważniejszych elementów przedmiotu, czyli krzyża (powinien mieć tradycyjną formę) i elementu z emblematami Pana Jezuska i Matki Bożej. W tych miejscach różaniec powinien mieć dość ujednoliconą formę, a nie – tak jak w przypadku nadruków 3D – mrugać oczami.

Podsumowując, różaniec komunijny to wyjątkowy prezent na wyjątkową okazję. I właśnie dlatego należy pamiętać o jego ponadczasowym, sakralnym wymiarze.

Możliwość komentowania Różaniec komunijny – czego nie powinien posiadać? została wyłączona