Szopka bożonarodzeniowa
W dzisiejszej kulturze szopki bożonarodzeniowe wyszły już z kościołów i pojawiły się również w kulturze popularnej, nadal jednak będąc symbolem ściśle religijnym. Organizacja szopki zarówno z bliskimi osobami, jak również we wspólnocie religijnej jest głębokim doświadczeniem, a także doznaniem estetycznym.
Dziś z szopek bożonarodzeniowych cieszą się przede wszystkim dzieci, dla których tak obrazowe pokazanie rzeczywistości, o której mowa w trakcie świąt Bożego Narodzenia pozwala na lepsze zrozumienie tego, co wówczas się dzieje w ramach obrządków religijnych. Ważne jest jednak, aby nie zapomnieć o istocie szopki.
Historia i tradycja
Tradycja organizowania szopki bożonarodzeniowej powstała jeszcze na początku XIII wieku, kiedy szopki przede wszystkim organizowane były w formie specjalnej makiety bądź dioramy. Zawsze przedstawiały sceny narodzin Jezusa Chrystusa, zmieniając jedynie miejsce (od typowej szopy, aż do jaskini). Szopki mogą być jednak tworzone również jako piękne miniatury oraz naturalnej wielkości sceny z rzeźbami albo żywym inwentarzem.
Postaci w szopce
Bardzo istotne jest, aby wiedzieć, jakie figurki do szopki należy posiadać. Przede wszystkim oczywiście musi to być Jezus w żłóbku, a także Maria oraz Józef – to podstawa, aby w szopce znalazła się Święta Rodzina. Prócz tego nie należy zapominać o Trzech Mędrcach, którzy przynoszą Dzieciątku odpowiednie dary – zazwyczaj sceny z szopek przedstawiają ten właśnie moment. Prócz ludzi, należy pamiętać także o aniołach, Gwieździe Betlejemskiej oraz zwierzętach.