kosciol
Meble kościelne

Istotna rola klęcznika

Klęczniki kojarzą nam się przede wszystkim z kościołami – występują tam zarówno w formie dostawianych do konfesjonałów mebli, jak również pod postacią specjalne zbudowanych ławek. Spotykamy je podczas ważniejszych sakramentów, m.in. małżeństwa. Tymczasem miejsce do klęczenia może mieć w domu każdy z nas.

Postawienie klęcznika, czy to w domu, czy w kaplicy albo w kościele pozwala na lepszy kontakt z Bogiem podczas modlitwy. Sam ten mebel niejednokrotnie wyznacza pewien intymny obszar, w którym oddajemy się kontemplacji swojej wiary. Jest jednak także praktycznym wyposażeniem, szczególnie potrzebnym osobom starszym czy tym, które mają problemy zdrowotne.

Zastosowanie klęczników

Dobrze wykonany mebel pozwala na zachowanie najbardziej naturalnej podczas modlitwy pozycji – czyli klęczenia przed wizerunkiem Boga. Z tego powodu można go ustawić w jakimś ustronnym miejscu, przydatnym podczas skupienia modlitewnego. Pomoże on również w różnego rodzaju kaplicach odwiedzanych zwłaszcza w szpitalach przez osoby chore. Osoby bardzo wierzące bądź przygotowujące się do służby w zakonie mogą również swój własny mebel do klęczenia w miejscu, w którym najczęściej się modlą.

Odpowiednia forma

Najprostsze klęczniki są drewniane, jednakże warto zainwestować w takie z dodatkowym, miękkim obiciem przy kolanach – wówczas pozycja klęcząca nie jest tak doskwierająca i pozwala na skupienie się wyłącznie na modlitwie. Osoby wiele podróżujące mogą zainwestować w klęcznik składany. Z kolei większy mebel może zawierać także miejsce na dłonie czy modlitewnik.

Możliwość komentowania Istotna rola klęcznika została wyłączona