Chrzest to niezwykle ważna uroczystość w życiu zarówno małego dziecka, jak i jego rodziców. Świeca, którą zawsze zapala i niesie ojciec chrzestny malucha, ma swoje specjalne oraz ustalone tradycją znaczenie. Jest ona symbolem światła wiary, które odtąd ma  przyświecać dziecku i za podtrzymywanie którego odpowiedzialni są rodzice oraz chrzestni.

 

Ze względu na symboliczne znaczenie, świeca do chrztu jest nie tylko piękną pamiątką, lecz także niezwykle ważnym symbolem. Można ją kupić tu: https://www.meritohurt.pl/swieca-chrzest.html. Sklep ma dobre opinie.

 

Gromnicę po zakończeniu uroczystości chrztu powinno się przechowywać, aż do czasu kiedy dziecko pójdzie do Pierwszej Komunii Świętej. Wówczas to można ją ponownie wykorzystać w czasie tej doniosłej uroczystości.

 

O czym należy pamiętać wybierając świecę do chrztu?

 

Zakupiona do chrztu świeca powinna być zawsze zaopatrzona w okapnik, który zabezpieczy dłoń i ubranie trzymającej ją osoby przed spadającymi kroplami gorącego wosku.

 

Dobrze, aby wybrana świeca posiadała gruby knot, gdyż zapobiegnie to nierównemu paleniu się oraz gaśnięciu. Ponadto ułatwi to znacznie  zapalanie świecy.

 

Jaki wybrać kolor świecy do chrztu?

 

Jeszcze kilkanaście lat temu triumfowały żółte świece chrzcielne, niemniej współcześnie zostały niemalże zupełnie wyparte przez tradycyjne białe świece. Nie oznacza to jednak, że trzeba się ograniczyć do tego koloru.  

 

Gromnice do chrztu bardzo często bywają ozdobione gustownymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak tasiemki i koronki oraz różnego rodzaju obrazkami, naklejkami czy nawet sztucznymi kwiatami.

 

W ostatnim czasie niezwykle popularne są świece z wkomponowanym zdjęciem dziecka, które to można zakupić na zamówienie.

 

Podczas zakupu świecy warto zawsze zachować umiar w zdobieniach i wybrać taką, która jest subtelnie udekorowana z wykorzystaniem możliwie neutralnych lub pastelowych kolorów.