Wiele poradników dotyczących zakupu dewocjonaliów skupia się nad tym, jak powinien wyglądać idealny różaniec komunijny. Niestety mało kto zwraca uwagę na to, jak taki różaniec nie powinien wyglądać i jakich „funkcji” nie powinien posiadać.

Podświetlenie – zbędny dodatek, który nic nie wnosi

różaniec komunijny

Różaniec, to różaniec i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dlatego jego komunijna odmiana nie powinna posiadać żadnych dodatkowych cech. Taką cechą jest np. samoistne świecenie różańca, który – wypełniony luminoforem – może emitować zmagazynowane wcześniej światło nawet przez kilka godzin. W praktyce często zdarza się tak, że dziecko (zamiast na walorze modlitwy) skupia się raczej na samoistnym świeceniu paciorków. To z kolei, jest w przypadku małych dzieci dość niewskazane.

Obraz trójwymiarowy, czyli różaniec komunijny mruga oczami

Warto wiedzieć, że w różańcu komunijnym dopuszczalne są różne modyfikacje w zakresie kształtu paciorków i materiału, z którego są one wykonane. Ta zasada nie dotyczy jednak najważniejszych elementów przedmiotu, czyli krzyża (powinien mieć tradycyjną formę) i elementu z emblematami Pana Jezuska i Matki Bożej. W tych miejscach różaniec powinien mieć dość ujednoliconą formę, a nie – tak jak w przypadku nadruków 3D – mrugać oczami.

Podsumowując, różaniec komunijny to wyjątkowy prezent na wyjątkową okazję. I właśnie dlatego należy pamiętać o jego ponadczasowym, sakralnym wymiarze.