Różaniec na rękę bardzo często kojarzy się nam z różańcem nakładanym na palec. I choć jest to najmniejsza i jednocześnie najwygodniejsza forma różańca, to można jeszcze znaleźć charakterystyczne różańce w formie bransoletek.

Kontrowersje?

różaniec w rękuRóżaniec na rękę nie zawsze cieszy się odpowiednim odbiorem wśród wiernych. Zwłaszcza, jeśli ma on formę plecionki. Przez wiele osób uważany jest on za symbol zła a co za tym idzie – jako przedmiot demoniczny. Mamy tu na myśli głównie różance shamballa. Niemniej wielu księży wypowiadając się na temat wspomnianych różańców jasno podkreśla, że za problemy duchowe człowieka główną odpowiedzialność ponosi on sam a nie przedmioty, których on używa. Zwłaszcza, jeśli są to przedmioty o charakterze modlitewnym.

Kontrowersje wokół różańców na przegub ręki bardzo często wiążą się z faktem, że ludzie po prostu wciąż traktują je jako przedmioty marginalizujące sacrum, czyli mówiąc inaczej – jako podważające aspekty wiary i istotę modlitwy. Niemniej „jakość” życia duchowego nie tyle zależy od przedmiotów o charakterze religijnym, lecz w głównej mierze od tego, jakie podejście do danych spraw reprezentujemy.

Dlaczego warto nosić?

Różaniec na rękę w formie bransoletki warto nosić przynajmniej z kilku powodów:

  1. Nie jest o schowany gdzieś głęboko w kieszeni, szafie czy w dokumentach. Stale widzimy go na przegubie naszej ręki. Dzięki temu przypomina nam on o sprawach, które są tak ważne w naszym życiu. Zwłaszcza, jeśli dopadają nas trudności, zwątpienia i pokusy.
  2. Wbrew pozorom jest trwały – szczególnie dotyczy to wspomnianych wcześniej różańców plecionych. Jednak nawet w przypadku pozostałych różańców na rękę, mamy do czynienia z dość trwałym i wytrzymałym splotem.
  3. Jest doskonale widoczny – cecha ta jest ważna głównie dla tych osób, które chcą świadczyć innym o swojej wierze. Ten specyficzny różaniec można rozpoznać już z daleka.
  4. Przypomina tradycyjny różaniec, co niewątpliwie jest dużym ułatwieniem dla tych osób, którym szczególnie bliska jest tradycyjna forma tej modlitwy.

Podsumowując, różaniec – bransoletka wcale nie jest dodatkowym elementem ubioru, bądź dekoracją. Pomimo swych walorów estetycznych, wciąż jest to narzędzie potężnej modlitwy. I właśnie takim powinien pozostać. Jakiekolwiek nadużycia w tej materii, są już obrazą uczuć religijnych.