Maryja – arcybiskup Fulton John Sheen w jednym ze swoich dzieł zatytułował ją „pierwszą miłością świata”. Nie bez powodu, wszak kult Matki Bożej jest jednym z najsilniejszych prądów w wierze katolickiej. Odnajduje to odzwierciedlenie w dewocjonaliach, które często obdarzone są jej wizerunkiem.

Matka Boska wyrzeźbiona

Postać Maryi od wieków inspiruje artystów, czego dowodzą liczne rzeźby z okresu średniowiecza lub renesansu, wśród których najczęściej występującym motywem jest tak zwana Pietà, czyli wizerunek Maryi trzymającej na kolanach Jezusa zdjętego z krzyża. Na obrazach królowała Theotokos – Rodzicielka Boga. W późniejszych czasach Maryja była rzeźbiona zgodnie z powstającymi nowymi formami jej kultu; obecnie w Europie chyba najpopularniejsza jest figurka Matki Boskiej www.meritohurt.pl w białych i niebieskich szatach, inspirowana objawieniami sprzed przeszło stu laty, jakie miały miejsce w Fatimie w Portugalii. Wygląd Maryi oraz jej strój, w jakim ukazywała się Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji, odnalazł odzwierciedlenie i uwiecznienie w wielu obrazach, obrazkach, płaskorzeźbach i figurkach.

Jak ona wygląda?

Większość wizerunków Maryi nosi ślady inspiracji kulturą oraz narodowością artysty. I tak – w Azji kupimy figurkę Maryi bledziutkiej i skośnookiej, w Afryce – czarnoskórej, na Bliskim Wschodzie – ciemnowłosej, z opaloną skórą. W Polsce najpopularniejszy jest typ europejski, który widzimy na przykład na wyżej wspomnianych figurkach fatimskich, na obrazie jasnogórskim itp. Nie powinno to sugerować ignorancji artysty, lecz raczej fakt, że postać Maryi jest bardzo bliska katolikom – na całym świecie. Każdy, kto bierze udział w jej kulcie, chce odczuwać z nią więź – a to ma poniekąd właśnie odzwierciedlenie w tej sztuce. Kościół wyraża się o takim „upodobnianiu” wizerunku Matki Bożej do tubylców dość pozytywnie.