Różaniec posiada każdy chrześcijanin. I chociaż modlitwa różańcowa jest jedna, to rodzajów fizycznych różańców- bardzo wiele. Różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, wielkością, a także ilością koralików czy supełków.

Najpopularniejsze różańce

Różańce występują w kilku różnych wersjach. Najbardziej popularna składa się z pełnych pięciu dziesiątek, czyli łącznie pięćdziesięciu trzech mniejszych koralików, sześciu większych i krzyża. Istnieją także różańce zawierające tylko jedną dziesiątkę. Czasem przyjmują formę bransoletki albo pierścionka. Są bardzo wygodne i dyskretne. Zajmują mało miejsca i dzięki nim można odmawiać modlitwę różańcową w każdym momencie, na przykład podczas spaceru albo jazdy autobusem.

Różaniec ze sznurka

Mniej popularnym, ale bardzo wygodnym i ciekawym rozwiązaniem są różańce wykonane ze sznurka. Wyglądają bardzo skromnie, są lekkie i poręczne, więc doskonale sprawdzają się podczas modlitwy w każdym miejscu i czasie- choćby podczas pielgrzymki. Robi się je ze sznurka lub rzemyka, zaplatając na nim odpowiednią ilość supełków. Dołączony do różańca krzyżyk może także być pleciony, choć częściej spotykane są drewniane krzyże nawleczone na sznurek między supełkami. Taki różaniec zazwyczaj występuje w wersji z jedną dziesiątką i wielkością umożliwiającą założenie na rękę, ale nie jest to reguła.

Sznurkowy różaniec jest jedną z najbardziej ascetycznych i dyskretnych wersji różańca. Spełnia jednak doskonale swoją rolę. Różaniec ma być przecież jedynie pomocą w odmawianiu przepięknej modlitwy różańcowej. Nie musi być rzeczą bardzo kosztowną, ani krzykliwą.