Świeca chrzcielna i gromnica są często ze sobą mylone. Nawet, wielu katolików nie zdaje sobie sprawy, na czym polega różnica między nimi. A jest ona bardzo prosta!

 

Wiele gromnic, jedna chrzcielna

Wprawdzie obie te świece powinny być wykonane w 100% z naturalnego wosku, ale mogą różnić się odcieniami barwy – od białej po kolor kawy z mlekiem. Kwintesencją jest jednak to, że świeca chrzcielna powinna przypadać tylko jedna na osobę. Powinna zostać ona poświęcona podczas chrztu, a potem towarzyszyć katolikowi we wszystkich najważniejszych wydarzeniach. Są to sakramenty (chrzest, bierzmowanie) oraz moment śmierci. Świeca chrzcielna ma być świadectwem obecności Chrystusa, który jest Światłością i wskazywać umierającemu drogę do nieba. Gromnicę, można poświęcić nową. Po prostu, gdy jedna się skończy – to w następne Święto Ofiarowania Pańskiego święci się nową świecę. W ciągu całego życia człowieka, może przypadać ich kilkanaście.

 

Gromnica w najgorszych chwilach

Świecę gromniczną powinno zapalać się i stawiać w oknie w momentach niebezpiecznych – gwałtownej burzy, czy powodzi. Ma ona wskazywać na to, że domostwo chronione jest przez Matkę Boską Gromniczną. Zastosowanie tej świecy, jest więc zupełnie inne niż w przypadku świecy chrzcielnej.